Ekonomi

Batman’da Otogaz Dönüşümüne Yoğun Talep

Batman’da araç sahipleri tasarruf için otogaz dönüşüm firmalarına yöneldi. Maliyeti 10 bin lira ile 40 bin lira arasında değişen bu sistemin operatörleri tarafından randevuya bağlandı.

Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV artışı ile akaryakıt ve motorinin litre fiyatlarında yaşanan değişiklik sonrası araç sahipleri çözümü LPG sisteminde buldu. Yakıta göre yüzde 50 tasarruf sağlayan LPG sistemi, sürücüler tarafından da tercih edilmeye başlandı.

Talep fazla olunca araçlara LPG taktıran firmalar randevu sistemine yöneldi. Vatandaşların artan bir LPG dönüşümüne girdiğini belirten işletme sahibi Eyüp Çelik, “Artık randevu sistemine geçtik. Benzin fiyatlarının artmasıyla birlikte yoğun bir LPG dönüşümü ile karşı karşıya kaldık. İşlerimiz neredeyse yüzde 70, yüzde 100 arttı. Vatandaşın talebi doğrultusunda yetişmeye çalışıyoruz. Benzin ile LPG arasında ortalama yüzde 40-50 tasarruf sağlanıyor.”

Vatandaşların maliyetler arttığı için LPG’yi tercih ettiğini belirten Çelik, “10 yıl önce kurulan LPG tesisatları da dahil olmak üzere LPG bakımında her yıl veya 10 bin kilometrede bir LPG tankının değiştirilmesi, filtrelerin değiştirilmesi, gaz kaçağı ve kaçak kontrolü, antifriz ve su eksikliği kontrolü yapılmalıdır. Her 6 ayda bir, yılda bir müşteri hangisini önce tamamlarsa, sigara içme riski yüksektir. – YARASA ADAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu