Ekonomi

Yellen: Borç limiti çözümünden umutlu

ABD’de borç limitinin artırılmasına yönelik sınırlı bir gelişme gözlemlenirken, Hazine Başkanı analizden umutlu olduğunu açıkladı.

Japonya’da Reuters’e konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin yükseltilmesine ilişkin müzakerelerin geçmişe göre daha güçlü olduğunu ancak ABD’yi ilk temerrüdün eşiğine getiren borç limiti ikileminin çözümünden umutlu olduğunu belirtti. .

Yellen, röportajda sorunun önümüzdeki birkaç hafta içinde çözülmesini beklediğini belirtti.

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı.

Borç sınırı veya borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı” anlamına gelir.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde değerli harcama kesintilerinden yana. Demokratlar ise borç limitini yükseltmekte ısrar ediyorlar ve Cumhuriyetçilerin harcamaları kısma tekliflerini geri çevireceklerinden eminler.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında çıkmaza giren borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından endişe ediliyor. ABD’de resesyon beklentileri yükselirken, borç limiti konusunda iki taraflı hesaplaşma her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

haberadapazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu