Ekonomi

Japonya’da enflasyonda hızlanma

Japonya’da Haziran ayı verileri enflasyonda yukarı yönlü sinyaller verdi.

Aşırı gevşek para politikası uygulanan Japonya’da haziran ayında manşet enflasyon yükseldi. Edinilen bilgiye göre Japonya’da yıllık enflasyon Haziran ayında yüzde 3,3 olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler enflasyonun yüzde 3,2 olmasını bekliyorlardı. Mayıs ayında ülkede enflasyon yüzde 3,2 oldu.

Çekirdek enflasyonda sınırlı bir düzelme gözlendi. Haziran ayında Japonya’da taze gıda ve elektrik hariç fiyatlardaki yıllık artış yüzde 4,2 oldu. Bir önceki ay bu kümedeki yıllık artış yüzde 4,3 oldu.

Enflasyondaki hızlanmaya rağmen para politikası otoritesinden gelen mesajlar gevşemenin devam edeceğine işaret ediyor.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Kazuo Ueda, bankanın enflasyon hedeflemesi rehberliğini değiştirmeden nakit gevşemeden vazgeçmeyeceğinin sinyalini verdi.

Salı günü G-20 maliye bakanları ve merkez bankası liderler toplantılarının yapıldığı Hindistan’da basın toplantısı düzenleyen Ueda, enflasyonun yüzde 2 hedefine şu anda ulaşamayacağı varsayımları sürdürülebilir olursa para politikasına genel yaklaşımın yani gevşeme politikalarının değişmeyeceğini söyledi.

Ueda, BOJ’un Japonya’nın yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmada kaydettiği ilerlemeyi sürdürülebilir bir şekilde her politika toplantısında değerlendireceğini söyledi. altındaSon derece gevşek para politikamızı sabırla sürdürdük” dedi.

haber-camardi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu